Cerkláž děložního hrdla
Cerlkáž neboli uzavření děložního hrdla stehem je léčebná metoda, která se používá u těhotných pacientek při zjištěné nedostatečnosti (insuficienci) děložního hrdla a v důsledku toho hrozícího potratu nebo předčasného porodu. Nejčastěji se provádí po opakovaných potratech způsobených nedostatečností děložního hrdla, dále při neuzavřeném děložním hrdle ve druhém a na počátku třetího trimestru těhotenství a někdy při vícečetném těhotenství. Naopak se nesmí provádět při krvácení z rodidel, u žen s odteklou plodovou vodou a při neztišitelných děložních kontrakcích.
Před výkonem:
Operace se provádí v celkové anestezii, proto je nutno před výkonem absolvovat tzv. předoperační vyšetření. Jde o zhodnocení Vašeho aktuálního zdravotního stavu Vaším praktickým lékařem, ev. i jiným specialistou, u kterého jste sledována. Od lékaře poté obdržíte zprávu s vyjádřením, zda jste schopna výkonu v celkové anestezii. Tuto zprávu musíte vzít s sebou k operaci.
Vlastní výkon:
Jde o krátký a poměrně jednoduchý zákrok, který se provádí v celkové anestezii. Je při něm založen steh pod sliznicí hrdla děložního, který obkružuje hrdlo po celém obvodu. Zauzlením stehu se hrdlo děložní uzavře.
Po výkonu:
Po výkonu je nutno zhodnotit, zda zásah nevyvolal děložní stahy. Někdy bývá nutné podávat léky tišící bolesti nebo léky, které tlumí děložní stahy. Steh se odstraňuje v 38. týdnu těhotenství, při výskytu komplikací i dříve. O vhodné době k odstranění stehu rozhoduje Váš porodník. Steh je nutné odstranit nejpozději před započetím porodních bolestí. Samo přestřižení a odstranění stehu není bolestivé a je možno jej provést bez anestezie v poradně.
Omezení po výkonu:
V prvních dnech po výkonu je nutné dodržovat absolutní klid na lůžku a teprve v následujících dnech začít opatrně s pozvolným zatěžováním dle doporučení lékaře. Je vhodné si s lékařem pohovořit o režimu po zbytek těhotenství.
Komplikace:
Komplikace výkonu jsou velmi vzácné. Jde o všeobecné komplikace jako u jiných lékařských zákroků (trombóza, embolie, krvácení, infekce). Dále jsou možné anesteziologické komplikace, případně poranění sousedních orgánů ev. předčasný porod. Zjizvený čípek může způsobit rigiditu branky při porodu.