Úvodní stránka » Cytologické vyšetření

Cytologické vyšetření

Cytologické vyšetření je mikroskopické vyšetření stěru  buněk zevní (exocervix) a vnitřní (endocervix) části děložního hrdla. Představuje spolu s kolposkopií a gynekologickým vyšetřením základ gynekologické prevence.

Proč se provádí:                                                                        

Onkologická cytologie je hlavní screeningovou (vyhledávací) metodou. Slouží jako základní způsob k odhalení předrakovinových změn (odborně prekanceróz, dysplázií) a rakoviny děložního hrdla. V těhotenství je odběr proveden jako běžná součást základního vyšetření.

Vlastní vyšetření:

Během gynekologické prohlídky se provádí kolpopskopie a odběr  buněk z povrchu děložního čípku a z kanálu děložního hrdla. Odebrané buňky jsou natřeny na sklo a zafixovány alkoholovým roztokem  a preparát je odeslán do specializované cytologické laboratoře. Nedílnou součástí  je i dobře vyplněná průvodka, obsahující informace např. o  užívání antikoncepce, HRT či  těhotenství.

Po vyšetření:

Po vyšetření odcházíte domů a můžete provádět jakoukoli činnost.

 

Výsledek cytologického vyšetření:

Cytolog následně zhodnotí kvalitu stěru, hormonální stav ženy a případnou infekci a zařadí pozorované buňky děložního hrdla do příslušné kategorie.

 

 

K hodnocení cytologického vyšetření je aktuálně v České republice využívána cytologická klasifikace Bethesda přijatá v USA v roce 2001. Podle  této klasifikace se nálezy dělí do následujících skupin: normální nález, atypie typu ASC-US a ASC-H (atypické šupinaté neboli skvamózní buňky neznámého původu), mírná dysplázie (CIN I, LSIL), středně závažná dysplázie (CIN II, HSIL),  těžká dysplázie (CIN III, HSIL), nádorové onemocnění (CIS neboli Carcinoma in Situ).  

Po velmi podrobném a jednoznačném popisu následuje doporučení dalšího postupu. V případě nejasných nebo abnormálních výsledků je doporučena kontrola cytologického stěru v kratším intervalu, obvykle za 3–6 měsíců, případně konzultace ve specializované ambulanci Centra onkologické prevence (zkratka COP).